OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA VII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ (19 II 2023 r.)

1.         W środę 22 lutego rozpoczynamy czas Wielkiego Postu. W Popielec obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych  (tzw. post jakościowy od 14 roku aż do śmierci) oraz post ilościowy, tzn. jeden posiłek do syta, a dwa nie do syta (od 18 r. do 60). Kościół prosi, by rodzice i duszpasterze zatroszczyli się o to, ażeby młodsi wiekiem nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzani w ducha pokuty. W naszej wspólnocie Msze św. w Popielec o godz. 800, 1100, dla dzieci o 1600 (na sumienie rodziców, dziadków, chrzestnych i katechetów kładziemy sprawę wprowadzania dzieci w ducha WielkiegoPostui podejmowania określonych wyrzeczeń czy też darów miłości z tego tytułu, a więc i udział w tej Mszy św.). Następne Msze św. o g. 1800i 2000. Po mszy św. o godz. 1800adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju w Europie, o zakończenie wojny na Ukrainie oraz o błogosławieństwo dla rodzin naszej parafii i o pokój społeczny w Ojczyźnie. W codziennym zagonieniu zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy o sensie życia w perspektywie wieczności, przyjmując jednocześnie zewnętrzny znak, posypania głów popiołem, wewnętrznie podejmowanej pokuty.

2.     W czasie pokutnym, którym jest Wielki Post przywiązujemy szczególną wagę do modlitwy, jałmużny i postu oraz związanych z tą postawą ducha różnego rodzaju umartwień. W tym czasie szczególniej powinniśmy wspierać potrzebujących. Do puszki przy figurze św. Antoniego, składamy ofiary pieniężne, tzw. jałmużnę postną, do czego w sumieniu jest zobowiązany każdy z wierzących. W tym czasie Kościół  zachęca do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki Wielkiego Postu o godz. 1700, a po niej zaraz Msza św. Gorzkie Żale z nauką pasyjną w niedziele W. Postu o godz. 1630, a następnie Msza św. Prosimy więc, by wybierając Mszę św. wieczorną uczestniczyć także w Gorzkich Żalach. Uczestnicząc w tych nabożeństwach: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali możemy pod zwykłymi warunkami zyskać odpust zupełny.

3.     W poniedziałek 20 lutego i w Popielec kancelaria parafialna nieczynna. 

4.  Jest do nabycia prasa katolicka: nasz diecezjalny Opiekun, Niedziela, Gość Niedzielny, nowy nr WPIS-u, Mały Gość Niedzielny. książki o tematyce religijnej. Lektura Pisma św., prasy, książki religijnej, szczególnie w czasie Wielkiego Postu, odgrywa ważną rolę w formacji katolickiego sumienia, zgodnie z tym co mówił św. Hieronim o kapłanie Nepocjanie, że Ciągłym czytaniem i codziennym rozważaniem uczynił swoją pierś biblioteką Chrystusa. Wykorzystajmy więc między innymi czas Wielkiego Postu także do ubogacającej nas i naszych najbliższych lektury duchowej, byśmy stawali się  biblioteką Chrystusa.                                                                                               

5.              W przyszłym tygodniu serdecznie zapraszamy na krótkie spotkanie po Mszy św. o godz. 1000 mieszkańców Józefowa.

6.              Do kin 24.02.2023r. wchodzi film Opiekun o św. Józefie Kaliskim, który był kręcony w naszym Kaliszu. W związku z tym gorąco zachęcamy, aby wybrać się na ten seans całymi rodzinami do kina w Galerii Tęcza. Organizowana jest dodatkowa projekcja filmu w piątek o godz. 1930. Bilety do zakupienia w kasie kina przed seansem w cenie 13 zł (normalnie bilet kosztuje ponad 20zl).

7.              Kandydatów, którzy byliby chętni uczestniczyć w kursie przedmałżeńskim, prosimy na spotkanie w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 1000 do kaplicy św. Anny.  

                                                                                                         Proboszcz