OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA VII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ (23 II 2020 r.)

1.         We środę 26 lutego rozpoczynamy czas Wielkiego Postu. W Popielec obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych  (tzw. post jakościowy od 14 roku aż do śmierci) oraz post ilościowy, tzn. jeden posiłek do syta, a dwa nie do syta (od 18 r. do 60). Kościół prosi, by rodzice i duszpasterze zatroszczyli się o to, ażeby młodsi wiekiem nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzani w ducha pokuty. W naszej wspólnocie Msze św. w Popielec o godz. 800, 1100, dla dzieci o 1700 (na sumienie rodziców, dziadków, chrzestnych i katechetów kładziemy sprawę wprowadzania dzieci w ducha WielkiegoPostui podejmowania określonych wyrzeczeń czy też darów miłości z tego tytułu, a więc i udział w tej Mszy św.). Następne Msze św. o g. 1800i 2000. W codziennym naszym zagonieniu zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy o sensie życia w perspektywie wieczności, przyjmując jednocześnie zewnętrzny znak wewnętrznie podejmowanej pokuty.   

2.             W czasie pokutnym, którym jest Wielki Post przywiązujemy szczególną wagę do modlitwy, jałmużny i postu oraz związanych z tą postawą ducha różnego rodzaju umartwień. W tym czasie szczególniej powinniśmy wspierać potrzebujących. Do puszki przy figurze św. Antoniego, gdzie wisi Krzyż, znak naszego zbawienia, po jego ucałowaniu możemy składać  ofiary pieniężne, tzw. jałmużnę postną, do czego w sumieniu jest zobowiązany każdy z wierzących. W tym czasie Kościół  zachęca do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Droga Krzyżowa będzie odprawiana w piątki Wielkiego Postu o godz. 1700, a po niej zaraz Msza św. Gorzkie Żale z nauką pasyjną w niedziele W. Postu o godz. 1630, a następnie Msza św. Prosimy więc, by wybierając Mszę św. wieczorną uczestniczyć także w Gorzkich Żalach. Zapatrzeni w Chrystusa, cierpiącego z miłości do każdego z nas, uczestniczmy gorliwie w tych nabożeństwach, zyskując, pod zwykłymi warunkami, odpust zupełny.

3.               W Popielec kancelaria parafialna nieczynna.

4.   Jest do nabycia prasa katolicka: nasz diecezjalny Opiekun, Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielnyz szkłem powiększającym. Pojawiło się czasopismo WPIS o które kilka osób pytało – ten nr niektórzy pytali. interesujące pozycje książkowe poradnik i modlitewnik zarazem Czynić dobro cierpieniem, ks. kard. Konrada Krajewskiego Zapach Boga oraz Przyśnił mi się Jezus – świadectwa muzułmanów otwierających się na Jezusa w przeżytych snach, Ewangelia według Marka. Notes duchowy do spotkań ze słowem oraz ks. Dariusza Kwiatkowskiego Poznać, pokochać i żyć Eucharystią.

5.       Serdeczne Bóg zapłać za ofiary składane do puszki na pomoc dla 6-letniego Jasia u którego zdiagnozowano guz pnia mózgu – więcej danych na afiszu i ulotkach, które są położone przy figurze św. Antoniego.

6.       W kościele pw. św. Matki Teresy z Kalkuty na osiedlu Ogrody w Kaliszu, ul. Szewska 1 rozpoczyna się 28 lutego seminarium odnowy wiary  Gdzie jesteś Adamie?  Warto skorzystać z tej cennej inicjatywy prowadzonej przez wspólnotę Magnificat. Problematykę tegoż seminarium można poznać z wywieszonego plakatu w gablotce parafialnej, jak też z ulotek, które są przy figurze św. Antoniego.

7.       W przyszłą niedzielę można będzie nabyć wraz z autografem Autorki książkę naszej byłej parafianki p. Ewy Martinek: Szulec wieś cudu świętego Józefa.

8.       W poniedziałek msza św. rano o godz. 600 a po mszy św. wieczornej spotkanie z ministrantami ze szkoły podstawowej. W tym dniu kancelaria parafialna nieczynna. W sobotę zaś spotkanie z ministrantami ze szkoły średniej o godz. 1930.

9.      W przyszłą niedzielę po mszy św. o godz. 1000 rozpoczynamy nauki przedmałżeńskie.                                                                                                                           Proboszcz