Drodzy Parafianie, Rodzice dzieci przygotowujących się do Pierwszego pełnego uczestnictwa we Mszy św.!!!

 

Drodzy Parafianie, Rodzice dzieci przygotowujących się do Pierwszego pełnego uczestnictwa we Mszy św.!!!

W związku z pytaniami dotyczącymi terminu Pierwszej Komunii Świętej przedstawiam pismo, które otrzymałem z Kurii dotyczące tej sprawy. Szanowni Państwo, Rodzice dzieci pierwszokomunijnych, nie jesteśmy w stanie dziś podjąć jakiejś wiążącej decyzji. Zauważamy, że sytuacja zmienia się bardzo szybko. Jeśliby w czasie  przewidzianego Pierwszego uczestnictwa dzieci we Mszy św. sytuacja epidemiczna była taka jak dziś lub się pogorszyła to wiadome jest, że termin ten należy przełożyć w czasie. Ważne jest też przygotowanie dzieci do tego niepowtarzalnego w ich życiu przeżycia pierwszej Komunii św. Proszę więc realizować program, który Pani katechetka przekazuje dzieciom i Państwu. Podjęcie wiążącej decyzji, zgodnie z wytycznymi Kurii Diecezjalnej jak też z realnym rozeznaniem przez nas sytuacji wymaga czasu. Dziś, wydaje się, że uzasadnione jest zdanie, że w ustalonym terminie uroczystość się nie odbędzie. Trwajmy we wspólnocie modlitwy. Pozdrawiam Szanownych Państwo, drogich moich Parafian i życzę, byśmy dzielnie przeżyli ten czas i wyciągnęli wnioski z tego bolesnego doświadczenia. Prosiłbym byście Państwo zechcieli przeczytać kazanie ks. bpa Zawitkowskiego: Czy Pan Bóg stworzył koronawirusa? – możecie je, Szanowni Państwo, znaleźć w internecie lub na naszej stronie parafialnej. Do zobaczenia w naszej ukochanej świątyni, dumy opatóweckich Parafian !
                                                                                          Z Bogiem, Wasz Proboszcz

 

Drogie Dzieci, moi mali Parafianie!

            W bardzo trudnym czasie przyszło wam, Drogie Dzieci, przygotowywać się do Pełnego uczestnictwa we Mszy św.  Wasz niepokój niech przenika myśl, ze Pan Jezus was kocha i mówi do nas dorosłych: pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie. Wierni temu poleceniu Pana Jezusa chcemy uczynić wszystko, my: wasz Proboszcz, pani Katechetka, wasi kochani Rodzice, aby kiedy to będzie możliwe ułatwić wam, Drogie Dzieci, pełne uczestnictwo me Mszy św. Teraz zaś dobrze wykorzystajcie czas, przygotowując się jak najlepiej do przyjęcia Pana Jezusa, realizując wskazania waszej Pani Katechetki. Kocham Was i proszę byście w domach waszych zachowywali się tak, by tam gdzie jesteście wschodziło słońce, by nie było żadnych nieporozumień z waszego powodu. Pamiętajcie, że Pan Jezus po powrocie ze świątyni jerozolimskiej do domu był posłuszny swoim Rodzicom: Maryi i przybranemu ojcu św. Józefowi. Polecam was opiece Świętej Rodziny, Życzę dużo uśmiechu i do zobaczenia w naszej ukochanej świątyni. Tęsknimy za Wami!  

                                                                     Wasz Proboszcz ks. Władysław i ks.Karol.   

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

 

 

Przewielebny Księże Proboszczu/Administratorze,
W związku z pytaniami kierowanymi do Kurii, tak od Księży jak i rodziców, uprzejmie informuję,
że decyzję o zmianie terminu uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w parafii w związku ze stanem epidemii podejmuje proboszcz/administrator.
Przy podejmowaniu decyzji na dzień dzisiejszy należy kierować się przede wszystkim:
- zarządzeniami władz państwowych co do organizacji zgromadzeń - odpowiedzialnością za zdrowie dzieci i innych uczestników uroczystości,
- zawieszonym przygotowaniem katechetycznym dzieci w szkole i parafii,
- utrudnieniami związanymi ze zdalnym prowadzeniem zajęć w szkole, w tym lekcji religii, co wpłynie na przygotowanie dzieci,
- trudnościami związanymi z organizacją „egzaminów” i prób przed I Komunią.
Sugerujemy, aby decyzję podejmować najwcześniej ok. miesiąca przed zaplanowanym terminem. Wypada skontaktować się z rodzicami dzieci i biorąc pod uwagę trudności i przepisy państwowo-kościelne wspólnie podjąć decyzję. W obecnej sytuacji trudno przewidzieć czas ustania stanu epidemii, dlatego należy roztropnie podejmować decyzje co do nowego terminu.

-- 
Z Chrystusowym pozdrowieniem
ks. Marcin Papuziński
Kanclerz Kurii
__________________________