POMOC CARITAS DLA UKRAINY

Caritas przyjmuje dzieci z Ukrainy, wyśle paczki, wspiera uchodźców na granicy

·        Caritas przygotowała 2 tys. miejsc dla sierot i dzieci z niepełnosprawnościami różnego stopnia z Ukrainy.

·        Organizacja uruchamia akcję Paczka dla Ukrainy i przygotowuje się do przekazania na Ukrainę 200 tysięcy paczek, w których znajdą się m.in. żywność, środki higieniczne i kosmetyczne.

·        Caritas pomaga bezpośrednio na granicy, w punktach pomocowych, gdzie uchodźcom są przekazywane żywność, ciepłe napoje, termosy, koce, śpiwory, itp.

·        Caritas Polska przekazała organizacjom partnerskim na Ukrainie, tj. Caritas Ukraina i Caritas-SPES blisko 600 tys. złotych na bezpośrednią pomoc na miejscu i organizuje transporty humanitarne.

·        Cały czas trwa zbiórka Pomoc dla Ukrainy. Naszych wschodnich sąsiadów można wesprzeć dokonując wpłat na stronie caritas.pl/ukraina bądź wysyłając charytatywne SMS-y o treści UKRAINA pod numer 72052.

Oprócz zbiórki finansowej na pomoc uchodźcom, Caritas rozpoczyna zbiórkę rzeczową Paczka dla Ukrainy. Gotowe paczki, o wadze do 18 kg i maksymalnych wymiarach 53x40x30 cm, można dostarczać do placówek Caritas. Caritas opracowała listę produktów, według której należy przygotować paczkę. Są na niej głównie artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia, a także artykuły higieniczne (dokładna lista poniżej i do pobrania na stronie caritas.pl/ukraina). Przygotowanie paczki według wskazówek dotyczących liczby i rodzaju opakowań konkretnych produktów pozwoli na zapewnienie podstawowego zaopatrzenia dla kilkuosobowej rodziny na tydzień. Uwaga: paczka nie może być zaklejona – zamknie ją, po sprawdzeniu zawartości, pracownik lub wolontariusz Caritas.

Caritas na granicy

W Przemyślu, który stał się głównym miastem przyjmującym uchodźców z Ukrainy, wolontariusze Caritas od początku kryzysu wydali na dworcu 50 tys. ciepłych posiłków dla uchodźców oraz służb porządkowych, medycznych i wolontariuszy; rozdają kanapki, słodycze, koce, łóżka polowe, prowadzą animacje dla dzieci.  Zajmują się także obsługą migrantów w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu (1,2 tys. obiadów dziennie, suchy prowiant, słodycze, itp.). Obsługa uchodźców przez wolontariuszy Caritas jest prowadzona w podobny sposób w Korczowej, Krościenku, Chotyńcu i Młynach. Do działań związanych z pomocą żywnościową i rzeczową należy dodać starania o 100 agregatów prądotwórczych do przekazania na Ukrainę, m.in. dla szpitali. W Medyce Caritas pomaga po obu stronach granicy, wydając ciepłe posiłki, kanapki, wodę, słodycze i koce dla uchodźców; wysyła też transporty najpotrzebniejszych artykułów – na stronę ukraińską przekazano już 12 palet z żywnością i lekami, a 6 załadowanych tirów czeka do odprawy dla Caritas-SPES we Lwowie.

Za wsparcie Polaków dziękują przedstawiciele ukraińskiej Caritas-SPES oddelegowani do Polski, aby we współpracy z Caritas Polska koordynować przekazywanie pomocy.

– Mieliśmy bardzo dobre relacje, realizowaliśmy wspólne projekty i kiedy zaczęła się wojna wiedzieliśmy, że Caritas Polska będzie pierwszą organizacją, która wyciągnie do nas pomocną dłoń. To ogromne dzieło, za które chcę wyrazić wdzięczność – podkreśla ks. Piotr Rosochacki, dyrektor Caritas-SPES w Odessie, przebywający obecnie w Warszawie.

– Przygotowaliśmy już trzy transporty, przygotowujemy jeszcze pięć. To woda, produkty żywnościowe i higieniczne. Na zachodniej Ukrainie można je jeszcze kupić, w centralnej i wschodniej części kraju to praktycznie niemożliwe – informuje Olena Kawa z Caritas-SPES.

Dzieci z Ukrainy w placówkach Caritas

Wszystkie wspomniane wyżej działania, rozpoczęte zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę, są przez Caritas kontynuowane, jednocześnie organizacja podejmuje nowe inicjatywy, jak zapewnienie 2 tys. miejsc dla sierot i dzieci z niepełnosprawnościami. Do tej pory przyjechało już ok. 400 dzieci, w tym m.in. ponad 200 do Caritas Diecezji Opolskiej, 100 do Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz ok. 20 do Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Większość ewakuowanych to osoby z niepełnosprawnościami. Są wśród nich małe dzieci oraz osoby z porażeniem mózgowym, które skończyły 18. rok życia. Caritas służy też radą i pomocą zakonom żeńskim w ewakuacji dzieci mieszkających w zakonnych domach dziecka na Ukrainie.

– Ewakuacja dzieci przebiega w bardzo trudnych warunkach. Sytuacja wojenna sprawia, że nie można niczego wcześniej zaplanować. Ukraińscy organizatorzy ewakuacji działają w sytuacji zagrożenia życia. Caritas wspierana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyjmuje kolejne grupy ewakuowanych – mówi Monika Figiel z Caritas Polska. W akcji biorą udział także SOS Wioski Dziecięce i Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca.

Wszystkie te działania są możliwe dzięki ogromnej ofiarności Polaków. Ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, podziękował za płynące wsparcie finansowe i rzeczowe, również od darczyńców biznesowych. Podkreślił, że pomoc powinna być organizowana zgodnie z potrzebami konkretnych osób i zaapelował o śledzenie aktualnych komunikatów.

Jak pomóc

Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/ukraina

·        Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT)

Sporządzając Paczkę dla Ukrainy według wskazówek dostępnych na stronie caritas.pl/ukraina i dostarczając ją do placówki Caritas

PACZKA DLA UKRAINY

Produkty do umieszczenia w gotowej paczce

WAŻNE! Łączna waga zapakowanych towarów nie powinna przekroczyć 18 kg!

L.p.

Nazwa produktu

Sugerowana ilość opakowań

waga jednostkowa (kg)